GYIK - gyakori kérdések
 

Mire jó, hogy lemerítjük a babákat?
Ezeknek a babáknak soha nem lesz probléma a nyitott szem, száj a víz alatt, magabiztosan fognak lemerülni, könnyedén tanulnak meg úszni. A merülés nagyon fontos a kisbabák számára, hiszen felidézhetjük a  magzati állapotot és feldolgozhatjuk a megszületés miatti traumát. A légzés reflexszerű kihagyása egy veleszületett reflex, amelynek az a lényege, hogy ha a babák vizet éreznek az arcukon, a külső légutakban, akkor azonnal bezárják a hangrésüket, szájukat, orrukon levegőt fújnak ki. Ez megakadályozza, hogy vizet nyeljen a gyermek és az egészségre káros hatások is elkerülhetők. A reflex 6-8 hónap után nem váltható ki többé, mindenképp elmúlik, de nincs is szükség rá egy idő után, hiszen csak addig használjuk ki, ameddig a gyermek megtanulja a merülünk szó jelentését, ( 5.-10.óra)  és ezután már egy tudatos merülésről beszélünk, melytől kezdve nem a reflex segíti őt.

Ugyanakkor szeretném azt is elmondani, hogy nem célunk búvár babákat képezni és nem az a foglalkozásunk fő szempontja, hogy egész órán víz alatt legyen a gyermek, hanem mindinkább egy egészséges, úszni szerető és boldog emberke nevelése.

Mikortól mehetünk babaúszásra?
3 hónapos kortól jöhetnek a babák, de a harmadik havi védőoltást még érdemes megvárni.

Milyen rendszerességgel érdemes járni?
Általában heti 1 alkalommal járnak a szülők, ez elegendő arra, hogy egyfajta rendszeresség legyen a baba életében, de egy héten 2x is lehet.


Igazolást kell vinni?
Az új jogszabályoknak köszönhetően, nincs szükség egészséges igazolásra, a szülő a helyszínen aláírásával igazolja, hogy a gyermek egészséges, nem szenved semmilyen fertőző betegségben és a kötelező védőoltásokat megkapta.

Be kell jelentkezni a foglalkozásra?
IGEN, telefonon kell időpontot egyeztetni.


Milyen pelust kell használni az usziban?
Három rétegű speciális úszóbugyi kötelező, amely a combocskáknál és a deréknál gumival állítható (ezt a helyszínen is be lehet szerezni) . Ez alá kell még az eldobható úszópelus. (ezt nektek kell beszerezni pl.: DM.)

 

Mit kell vinnünk magunkkal?
Tiszta váltó papucs, törölköző, fürdőruha, a babának törölköző, eldobható úszópelus.


Mindketten bemehetünk a vízbe a babával?
A foglalkozásra csak egy szülő jöhet be a medencébe, de a végén a szabadfoglalkozásra mindketten bejöhettek.


Már az első órán merülni fogunk?
NEM! Csak a 3.-4. órán merülünk először, azt is csak akkor, ha mind a baba, mind a mama felkészült rá.


Mennyi idővel előtte érdemes érkezni az usziba?
15 perccel bőven ráér órakezdés előtt érkezni, tehát mindig 3/4-re.

Otthon milyen előkészületeket tehetek?
A köldök-gyógyulás után már néhány napos-hetes kortól bátran fürdethetjük nagy kádban gyermekünket, hiszen a víz, a lebegés érzése számára nem ismeretlen, egyenesen megnyugtató. Ringassuk a fejénél alátámasztva, először a hátán fekve, aztán később a hason is. Később érdemes lassan, fokozatosan a vizet néhány fokkal lehűteni (36 °C-nál nem kell hidegebbre!).

 

Mit csináljak, ha úgy látom első órán nem tetszik babámnak az úszás, netán sír, érdemes vele folytatni?
Tapasztalataim alapján az első óra nem mérvadó. Sokszor előfordul, hogy nem tetszik neki az első alkalom, idegen a hely, sokan vagyunk, hangosak és rengeteg olyan körülmény van, amit még meg kell szoknia. Ráadásul az első óra rettentően lefárasztja őket, de ez nem azt jelenti, hogy nem szereti a vizet, csak még alkalmazkodnia kell. Ilyen esetekben nem kell megijedni, hogy sír a baba és azzal sem kell foglalkozni, hogy mit szólnak mások, félre vonulsz a medence egyik szélébe és megpróbálod megnyugtatni a babád. Mindig tartsd szem előtt, hogy se éhes, se fáradt ne legyen úszás előtt.


Egyedül szeretnék kisbabámmal babaúszásra járni, de félek nem tudom megoldani az átöltözést, stb..?
A legtöbb szülő egyedül jár hozzánk gyermekével. A pelenkázó helyiség járókával, a kisebbeknek utazóággyal van felszerelve, ahová le tudod rakni gyermekedet, amíg te öltözöl. Az öltözők (külön női-férfi) közvetlen a pelenkázóból nyílnak, így kisbabád minden hangját hallod. Arról nem is beszélve, hogy a szülők általában egy bizonyos csoportba járnak, így egy idő után csapattá formálódnak és szívesen segítik egymást. Ezek mellet pedig ott vagyunk mi, akik szintén segítünk, ha úgy érzed nem boldogulsz valamivel. Kérj bátran segítséget, ne feledd, mindenki volt ott első alkalommal és szorulhat egy kis támogatásra.

Később is érdemes elkezdeni a babaúszást?
Természetesen igen, hiszen gyermekünknek rengeteg ideje van még a rendes úszásoktatásig, ami idő alatt nagyon sok mindent tanulhat. Ha nagyobb korban kezditek el, akkor is ugyanolyan ügyes lesz és bátor, mintha 3 hónaposan kezdte volna, a víz szeretetről nem is beszélve. Csupán annyi hátránya van, hogy ők már nem csecsemők, önálló akarattal rendelkező kis emberkék, akik nem mindig akarják azt, amit mi. Ennél fogva nem erőltethetünk rájuk semmit, ki kell várni, amíg ők maguk döntenek úgy, hogy van kedvük valamit megpróbálni és ez lehet, hogy hosszabb időbe telik. De minél kisebb egy gyermek annál könnyebben alkalmazkodik és annál otthonosabban fog mozogni a vízben, hiszen csecsemő kora óta ezt gyakorolja. Egy pici gyereket könnyebb formálni és a helyes dolgokra tanítani, mint egy 3 évest akinek már lehetnek rossz berögzült szokásai.

Mit csináljak, ha már nagyobb babám, hisztizik és úgy látom nem akarja csinálni az órai feladatokat?
Minden gyermek önálló, külön lelki világgal és érzelmekkel, adottságokkal rendelkező kis lény. Ráadásul egy éves kor körül eljön az első hisztis korszak, amit igen nehéz jól lereagálni, főleg közösségben. Egy szülő ekkora, gyermekét már éppen eléggé ismeri ahhoz, hogy tudja melyik sírást kell komolyan venni és melyik csak a hiszti. Az ilyen korú gyerekek teljesen természetes szárnypróbálgatásaikat gyakorolják rajtunk szülőkön, és látván reakciónkat, próbálják határaikat felépíteni. Egyértelmű, hogy a gyermeket ebben a korban csak a játék érdekli és nem szívesen csinálja mindig azt amit mi szeretnénk. De, mint minden játék egyszer ez is unalmassá válik számára, ha nincs kihívás, új feladat, amit megtanulhat, majd sikerélmény, ami ösztönzi őt. Éppen ezért állítottuk fel úgy az óramenetet, hogy a 30 perc foglalkozást, ami persze játékos és vidám, de kötelező, követi a 15 perces szabad játékidő. Egy idő után minden gyermek megtanulja, hogy, ha megcsinálja a feladatokat, jöhet a megérdemelt játék és már ilyen kis korban a kötelesség tudatra, rendszerességre és kitartásra ösztönözzük a gyermekünket, ami hatással lesz későbbi életükre.


Mi lesz, ha nem szereti a babám a merülést?
Semmi. Természetesen nem fogjuk kényszeríteni és nem nyomkodjuk a víz alá akarata ellenére. Inkább valamilyen játékos formában, megpróbáljuk vele megkedveltetni, vagy megpróbáljuk vele elfeledtetni a rossz élményt, ha netán az miatt alakult ki nem tetszése.


Mi történik, ha úgy kezdjük el a babaúszást, hogy már nincs búvárreflexe a babámnak?
Nem lényeges, hogy van e búvárreflex, hiszen csakis a tudatos merülést próbáljuk a babáknak tanítani.
Ez azt jelenti, hogy sok locsolgatással, megtanítjuk a merülünk szó jelentését és ezután már egy tudatos merülésről beszélünk. Nem célunk használni és fenntartani a búvárreflexet.


Nagyobb gyermekem (7-36 hó) még nem járt babaúszásra. Kezdő csoportba fogunk kerülni?
Nálunk a gyerekek, kor szerint vannak csoportosítva, mivel az a fontos, hogy mindenki a korosztályával legyen. A pici babáknak folyamatosan indulnak kezdő csoportok, de később már mindegy, hogy gyermeked nem járt soha babaúszásra, akkorákhoz kerül mint ő, függetlenül attól, hogy nem tud annyi mindent. Mivel ebben a korban az utánzás tölti ki szinte egész életét, így látva a többieket kedvet kaphat kipróbálni dolgokat.


Testvérek együtt vagy külön ússzanak?
Mivel a csoportok kor szerint vannak, érdemesebb külön úsztatni őket, egy ideig biztosan. Ha, a kisebbet rakjuk a nagyobbak közé, előfordulhat, hogy egy idő után nem lesz olyan nagy kedve a feladatokhoz, hiszen nem képes végrehajtani azokat és nincs sikerélménye. Ha, a nagyobbat rakjuk a kisebbekhez, az pedig biztosan kiszúrás a naggyal, hiszen nem tud haladni és rengeteg dologról lemarad, arról nem is beszélve, hogy a kicsiktől nem igen tud mit tanulni. Ha, betölti a kisebb a másfél-két évet, már nyugodtabb szívvel rakjuk őket egy csoportba, hiszen addigra nincsenek olyan rettentő nagy különbségek kettőjük mozgásfejlődésében és érdeklődésében.

 

Mikor fog a gyermekem úszni?

A gyerekek többsége 2-3 éves korára képes kijutni a saját ösztönös mozgásával a medence szélére és csak 3,5 éves korban kezdődik a konkrét úszásoktatás ami nagyjából még egy év.

 

Van lehetőség etetni, szoptatni az úszás után?

Természetesen van. Akár az öltözőben vagy pelenkázóban is megetetheted a babádat, vagy a szoptató helyiségben. A nagyobb gyerekeknek a recepción található etetőszék.

 

Nem fog megfulladni a baba?

Határozottan NEM. Semmi olyat nem csinálunk a babákkal, amivel egy pillanatig is veszélybe sodorhatnánk testi épségüket. A merülést órákon át készítjük elő, majd, ha a szülő és baba is felkészült, akkor merülünk. A merülések pedig nem tartanak pár másodpernél tovább így sem fulladás, sem oxigénhiányos állapot nem jöhet létre.Oktatóink szakképzett babaúszás és úszás oktatók, illetve elsősegély és életmentő oklevéllel is rendelkeznek, így teljes mértékben felelősségteljes munkát végeznek és csakis a baba érdekét és épségét tartják szem előtt.

 

Úszósapka kell-e ?

Nem kell se a babának, se a szülőnek.

 

Terhes kismama vagyok bejöhetek a vízbe?

Igen bejöhet, amennyiben nem veszélyeztetett terhes és a terhesség normális. Az orvosok, nőgyógyászok jogosan féltik és tiltják el a kismamákat az uszodába járástól, de, mivel mi nem egy nyitott közfürdő vagyunk és a gyerekek miatt mindenki fokozottan odafigyel a higiéniára nem kell félni a fertőzésektől. Az  UV fényes tisztításnak köszönhetően a víz folyamatosan fertőtlenítődik a nap 24 órájában. A víz hőfoka kellemes meleg és amíg hőfoka, testhőmérsékletünké alatt van, nem káros a magzatnak sem, főleg nem az a 30 perc, amit bent töltünk.

 

Szauna használatáért kell külön fizetni?

Nem, a szauna benne van a belépő árában 1 felnőtt és 1 gyermek részére.

 

Fülbelövés után mikor lehet jönni?

Egy hétig érdemes várni, hogy behegesedjen a seb, utána pedig, ahogy az otthoni fürdések után is, uszoda után fertőtleníthetjük, így biztosan nem fog begyulladni.

 

Koraszülött, oxigén hiányos, Down szindrómás és egyéb sérült gyermekek jöhetnek-e?

Az orvos és oktató előzetes konzultációjával és beleegyezésükkel, igen. De, ez a foglalkozás egy sérült gyermek számára csakis a víz szeretetéről és az élvezetről, vízben való átmozgatásról szól, nem rehabilitációs jellegű.

 

Különböző kiütések, bőrpír esetén lehet jönni?

Természetesen orvossal konzultálnunk kell előtte, nehogy fertőző legyen, de amennyiben nem fertőző, lehet jönni.

 

Ha náthás a gyerek lehet jönni?

Hogyha csak tényleg megfázás, tehát vizesen folyó orr, akkor igen, mivel a magas páratartalom jót tesz az ilyen légúti megbetegedéseknek, de ha sűrű, zöld az orrfolyás, akkor már nem.

 

Ekcémás bőrrel javasolt a ababaúszás?

Az ekcéma enyhébb fokozataiban egyáltalán nem ártalmas medencéink vize, mivel ez teljesen klór mentes, ph beállított és lágyított víz. A súlyosabb esetekben, amikor már kirepedezik, netán vérzik a bőr kérjük ki orvosunk tanácsát, hiszen fennállhat a fertőzés veszélye a sebek miatt.

 

A gyerekorvosom nagyon ellenzi a babaúszást, nem tudom kinek higgyek.

Az orvosok sajnos a mai napig több negatív tényezőt látnak a babaúszásban mint pozitívot. Pedig nem így van. Persze a legtöbb babaúszás helyszín még mindig bárki számára nyitott közfürdőben zajlik, ahol valóban több esély van a fertőzésveszélyre, de nálunk nem ez a helyzet. Az UV fény megakadályozza, hogy az esetlegesen előforduló baktériumok elszaporodjanak és fokozottan odafigyelünk mind az uszoda, mind a medence tisztaságára.

A búvárreflexet sem tartjuk fent, hiszen az első pár órán nem merülnek a babák, utána pedig már tudatosan merülnek.

Ezenkívül rengeteg olyan betegség van, amire kifejezetten ajánlják a vízben való mozgásos foglalkozást, mint a mellkas deformitások, tölcsér és tyúk mellkas, gerincferdülés, ferdenyak, születés utáni agyvérzés, mozgásfejlődési lemaradás, hipotónia, asthma.

A laikusok sokszor a középfülgyulladást is a babúszásra fogják, pedig annak nem ez az okozója. Legfeljebb külső hallójárat gyulladhat be a benne pangó víztől, de ez sem gyakori. A középfülgyulladás általában felső légúti fertőzések, megfázások után jön létre. Szóval mindezek ellenére sajnos kevés orvos áll mellénk, de a te döntésed, hogy szeretnéd-e babaúszásra járatni a babádat vagy sem.

 

Fogyatékos gyermekemmel szeretnék járni babaúszásra, mehetek normál csoportba?

Nyugodtan becsatlakozhatsz bármelyik korosztályának megfelelő csoportba. Az első pár alkalom után az oktatóval konzultáltok, hogy mindkettőtök szerint megfelelő e neki az adott csoport. Amennyiben tudja csinálni korosztálya feladatait nyugodtan jöhettek normál babaúszós csoportba. Amennyiben úgy ítélitek meg, hogy mégsem jó, mehettek egy korosztállyal kisebb csoportba vagy amennyibe értelmi fogyatékos gyermekről van szó, számukra még külön csoportokat is indítunk, hogy a legmegfelelőbb foglalkozást nyújthassuk számukra.

 

Apukával is úszhat a gyermek?

Természetesen, sőt nagyon hasznos időtöltés az apukával, főleg, ha kevés időt tudnak együtt tölteni a hétköznapokon. Vannak kifejezetten apukás csoportok is. Sok apuka először megijed a mondókás, énekes foglalkozástól, de egyrészt nem kötelező énekelni, másrészt nagyon jól szokták magukat ők is érezni, ha leküzdik a kezdeti félelmeiket.

 

Megzavarjuk a babát, ha nem mindig ugyanaz a szülő úszik vele?

Nem, nyugodtan váltogathatjátok egymást. A gyerekek rugalmasak és alkalmazkodóak. Ezáltal mindkét szülővel megszokja az úszást és a merülést, illetve mindkettőtök megtanulja őt meríteni, így könnyebb is hosszú távon. Az első pár órán azért érdemes az anyukának is átöltöznie, illetve jelen lennie, ha netán apa keze nem lenne elég biztonságot jelentő a gyermek számára, hiszen tudjuk a legtöbb baba az anyukájával tölti az idő nagyobb részét, így ő jelenti számára a biztonságot. Az viszont igaz, hogy az apukák gyakran magabiztosabbak és bátrabbak, amit a baba meg is érez.

 

Az oktatók képzett oktatók?

Oktatóink szakképzett babaúszás és úszás oktatók, illetve elsősegély és életmentő oklevéllel is rendelkeznek, így teljes mértékben felelősségteljes munkát végeznek és csakis a baba érdekét és épségét tartják szem előtt.